9 scenariuszy w finale Script Pro 2016!
  • 29
  • 03

9 scenariuszy znalazło się w finale konkursu scenariuszowego Script Pro 2016. Finalistów wyłoniło jury pod przewodnictwem Anny Waśniewskiej-Gill. Laureatów poznamy 4 maja podczas festiwalu NETIA OFF CAMERA w Krakowie.

Jury w składzie przewodnicząca Anna Waśniewska-Gill, Kinga Gałuszka, Małgorzata Jurczak, Magdalena Łazarkiewicz oraz Maciej Sobieszczański ostatecznie oceniło nadesłane prace scenariuszowe i wybrało 9 tekstów, które powalczą o nagrody w tegorocznej edycji konkursu Script Pro:

1) „Boże Ciało” Mateusz Pacewicz

2) „Długie pióro” Wojciech Kałużyński

3) „Dzienniki” Ireneusz Grzyb, Dominik L. Marzec

4) „Gorzki fiolet” Marcin Ciastoń

5) „Król ucieczek” Marcin Gwizdoń

6) „Magnetyczny Henio” Monika Purzycka-Olchowik, Małgorzata Skolankiewicz

7) „Pod słońce” Mikołaj Łoziński

8) „Powrót do Legolandu” Konrad Aksinowicz

9) „Profan” Kristoffer Rus, Jarosław Stawirej

Scenariusze przysłane na konkurs, w większości, obrazują współczesne problemy, radości, lęki i nadzieje. Często ambitne w formie, sięgające szeroką wyobraźnią do przeszłości tej bliskie i trochę bardziej odległej, przede wszystkim poszukują prawdy o nas, tu i teraz. Najważniejsze, że wzbudzają emocje i dają odbiorcom paletę uczuć od miłości, przez współczucie, po katharsis. – tak o wyróżnionych 9 scenariuszach mówi przewodnicząca jury Anna Waśniewska-Gill.

Autorzy wszystkich scenariuszy, które znalazły się w finale, otrzymają stypendia Polskiego Instytut Sztuki Filmowej, dzięki którym będą mogli rozwijać swoje prace w Szkole Wajdy pod okiem czołowych polskich filmowców, scenarzystów i konsultantów.

Finaliści walczą też o nagrody finansowe: Nagrodę Główną – 20 000 zł, Drugą Nagrodę PISF – 12 000 zł, Trzecią Nagrodę PISF 8 000 zł oraz Nagrodę Specjalną Canal + w wysokości 15 000 zł.

Script Pro jest najważniejszym konkursem dla scenarzystów na początku kariery. W tegorocznej edycji zgłoszonych zostało 205 scenariuszy. Spośród nich komisji selekcyjna w składzie Krzysztof Bizio, Filip Marczewski, Magdalena Sendecka, Małgorzata Sobieszczańska, Grażyna Trela oraz Michał Walczak wyłoniła projekty, spośród których jury wybrało finalistów.

Konkurs Script Pro organizowany jest przez Szkołę Wajdy i Fundację Off Camera. Partnerem jest Polski Instytut Sztuki Filmowej, a tegorocznym partnerem strategicznym Canal +.

Ponadto w ramach konkursu SCRIPT PRO Szkoła Wajdy, Fundacja OFF Camera i CANAL+ zapraszają na panel dyskusyjny „Od pomysłu do realizacji”, czyli development scenariusza filmowego i scenariusza serialu premium, który odbędzie się 4 maja w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12) o godz. 12:30. Podczas panelu widzowie dowiedzą się m.in. o planach, najnowszych produkcjach i koprodukcjach CANAL+, o roli edukacji filmowej w developmencie filmów i seriali premium oraz o nowym projekcie CANAL+ realizowanym we współpracy ze Szkołą Wajdy.

W panelu wezmą udział: Wojciech Marczewski, Anna Waśniewska-Gill, Anna Limbach-Uryn, Jakub Szurmiej. Po panelu odbędzie się pokaz pierwszego odcinka serialu kryminalnego „Porzucony według Harlana Cobena” („The Five”), a po seansie – masterclass pt. „British TV masterclass” wygłoszony przez Daniela Brocklehursta – współautora scenariusza serialu „Porzucony według Harlana Cobena” („The Five”). Wstęp na obydwa wydarzenia jest wolny.

 

Tagi: , ,
More News
  • 16 mar 2017
  • 0
190 ZGŁOSZEŃ DO SCRIPT PRO 2017!   Zakończył się nabór tekstów do najbardziej prestiżowego konkursu scenariuszowego w Polsce – Script Pro. Do tegorocznej edycji zgłoszono...
Script Pro
  • 29 lip 2020
  • 0
Pierwsza selekcja prac konkursowych za nami!  Komisja selekcyjna w składzie: w kategorii FILM: Tomasz Jurkiewicz (scenarzysta, reżyser), Andrzej Titkow (scenarzysta, reżyser), Michał Walczak (dramaturg, reżyser),...
  • 11 sty 2017
  • 0
RUSZA KONKURS SCENARIUSZOWY SCRIPT PRO 2017   ZGŁOSZENIA DO 5 MARCA 2017   Ruszyła 7. edycja najbardziej prestiżowego konkursu scenariuszowego w Polsce – Script Pro,...