W Krakowie ogłoszono laureatów Script Pro 2016!
  • 18
  • 11

Magnetyczny Henio”

Moniki Purzyckiej-Olchowik i Małgorzaty Skolankiewicz

zwycięzcą Script Pro 2016

 

Monika Purzycka-Olchowik oraz Małgorzata Skolankiewicz, autorki scenariusza pt. „Magnetyczny Henio”, otrzymały Nagrodę Główną tegorocznej edycji konkursu scenariuszowego Script Pro! Laureaci zostali ogłoszeni na uroczystej gali, która odbyła się 4 maja w Krakowie podczas festiwalu NETIA OFF CAMERA.

Magnetyczny Henio” to historia odrzuconego przez społeczność chłopca, który zbiera drobniaki na kupno bezludnej wyspy. Na drodze do realizacji marzenia o życiu bez ludzi stają: miłość matki, przyjaźń osieroconego kolegi i niesłuszne oskarżenie o czyn karalny. Scenariusz inspirowany prawdziwymi zdarzeniami, oparty na pisanym latami blogu mamy głównego bohatera.

Członkini jury, Kinga Gałuszka, tak mówiła o zwycięskim projekcie: Nagrodziliśmy pięć scenariuszy, które uznaliśmy za najbardziej udane i poruszające. Różniąc się w opiniach i dyskutując o każdym tekście, zwycięzcę wybraliśmy jednogłośnie.

Jesteśmy bardzo szczęśliwe. Nie spodziewałyśmy tego, że zwyciężymy. Ta nagroda to efekt trzech lat pracy nad scenariuszem i wieloletniego pisania bloga przez Gosię. Mamy nadzieję, że wkrótce pokażemy naszą historię w kinie” – mówiła tuż po otrzymaniu nagrody Monika Purzycka-Olchowik. Nagroda Główna wynosi 20 000 zł.

II nagroda w wysokości 12 000 złotych ufundowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej trafiła do Mateusza Pacewicza autora scenariusza zaatutowanego „Boże Ciało”.

Jury postanowiło, że III nagroda PISF w wysokości 8 000 złotych należy się ex aequo dwóm scenariuszom: „Dziennikom” Ireneusza Grzyba oraz Dominika L. Marca, a także „Powrotowi do Legolandu” Konrada Aksinowicza.

Nagrodę Specjalną w wysokości 15 000 złotych ufundowaną przez Canal + otrzymał Marcin Gwizdoń za scenariusz „Król ucieczek”.

Oprócz nagrodzonych scenariuszy, w finale konkursu znalazły się jeszcze cztery inne prace. Wszyscy finaliści otrzymali stypendia ufundowane przez PISF, dzięki którym będą mogli rozwijać swoje projekty pod okiem profesjonalistów w Szkole Wajdy.

Mamy nadzieję, że scenariusze – finaliści, jak co roku, po konsultacjach scenariuszowych w Szkole Wajdy, przyczynią się do powstania w najbliższych latach filmów ważnych i pięknych, o których będziemy pamiętać. – podsumowała tegoroczną edycję konkursu Script Pro Anna Waśniewska-Gill, przewodnicząca jury.

Konkurs scenariuszowy Script Pro to najważniejszy konkurs dla scenarzystów na początku kariery; jest organizowany przez Szkołę Wajdy i fundację Off Camera. Partnerem jest Polski Instytut Sztuki Filmowej, a tegorocznym partnerem strategicznym Canal +.

More News
Script Pro
  • 29 Lip 2020
  • 0
Pierwsza selekcja prac konkursowych za nami!  Komisja selekcyjna w składzie: w kategorii FILM: Tomasz Jurkiewicz (scenarzysta, reżyser), Andrzej Titkow (scenarzysta, reżyser), Michał Walczak (dramaturg, reżyser),...
Laureaci Script Pro 2020
  • 25 Wrz 2020
  • 0
W piątek 25 września wieczorem odbyła się wirtualna gala wręczenia nagród na festiwalu Mastercard Off Camera, podczas której ogłoszone zostały nagrody w tegorocznym konkursie SCRIPT...
  • 26 Kwi 2017
  • 0
10 scenariuszy w finale Script Pro 2017! 10 scenariuszy znalazło się w finale konkursu scenariuszowego Script Pro 2017. Finalistów wyłoniło jury pod przewodnictwem Anny Waśniewskiej-Gill....