JURY SCRIPT PRO 2017
  • 05
  • 04

Kto wybierze najlepszy scenariusz Script Pro 2017?

Kinga Gałuszka, Anna Waśniewska-Gill, Małgorzata Jurczak, Krzysztof Rak oraz Maciej Sobieszczański to jury tegorocznej edycji konkursu scenariuszowego Script Pro 2017. Organizatorami konkursu są Szkoła Wajdy i Fundacja Off Camera. Partnerami konkursu są w tym roku CANAL+, który ufundował nagrodę specjalną oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Laureatów poznamy 3 maja 2017 podczas festiwalu NETIA OFF CAMERA.

Spośród nadesłanych scenariuszy komisja selekcyjna wyłoniła teksty, które obecnie trafią do jurorów. To oni wybiorą maksymalnie dziesięć najlepszych ich zdaniem tekstów, które znajdą się w finale. Wszyscy finaliści otrzymają możliwość konsultacji swoich tekstów z ekspertami w Szkole Wajdy, a trójka najlepszych nagrody finansowe. Już po raz drugi nagrodę specjalną w wysokości 15 000 złotych ufundował CANAL+ – partner strategiczny konkursu. Polski Instytut Sztuki Filmowej ufundował z kolei drugą i trzecią nagrodę – 12 000 oraz 8 000 zł.

Script Pro jest najważniejszym polskim konkursem dla scenarzystów na początku kariery – zgłaszający może mieć na koncie najwyżej dwa pełnometrażowe filmy fabularne zrealizowane według swoich tekstów. Dla scenarzystów konkurs jest szansą na rozwój, a dla producentów gwarancją, że wybrane spośród kilkuset zgłoszeń finałowe teksty zasługują na uwagę.

 

BIOGRAMY JURORÓW:

Kinga Gałuszka – skończyła filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracę zawodową zaczynała w TVP Kultura, w redakcji filmowej. Od 2006 roku pracuje w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej. W latach 2006-2013 zajmowała się koprodukcjami międzynarodowymi. Brała udział w panelach dyskusyjnych, wykładach, międzynarodowych warsztatach, targach filmowych; inicjatorka i współkoordynatorka inicjatywy „Docs to go!” i projektu O!Dokument. Współpracowała z pozarządowymi inicjatywami edukacyjnymi (m.in. TiT „ę”, CEO), Dragon Forum, WRiTV w Katowicach , Wydziałem Dziennikarstwa UW, magazynem „Film Pro”. Uczy się w Polskiej Szkole Reportażu.

Anna Waśniewska-Gill – posiada kilkunastoletnie doświadczenie w branży filmowej. Studiowała film na Ryerson University w Toronto. Po kilkuletnim pobycie na Bałkanach zrealizowała film dokumentalny „Is Every Serba Radovan?” o zwolennikach Radovana Karadzicia. Współpracuje z Festiwalem Off Camera, współtworzyła program Ljubljana International Film Festival. Po powrocie do Polski produkowała filmy dokumentalne i seriale telewizyjne. Obecnie, jako szef zespołu ds. filmów fabularnych zajmuje się developmentem kinowych produkcji TVN. Członek Rady Artystycznej „30 minut” Studia Munka.

Małgorzata Jurczak –producentka filmowa, członkini Europejskiej Akademii Filmowej. Laureatka kilkunastu nagród filmowych, w tym Srebrnych Lwów na Festiwalu Filmowym w Gdyni (2012) oraz Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł” (2013) w kategorii najlepszy film (obie nagrody jako producent filmu „Obława”). Film w reżyserii Marcina Krzyształowicza wygrał również konkurs główny „Wytyczanie drogi” 6 edycji Festiwalu Off Plus Camera w Krakowie. Współproducentka filmu „Ki” Leszka Dawida (Polski Nobel Filmowy w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych na festiwalu OFF CAMERA w 2012). Odpowiada za produkcje fabularne i serialowe w ITI Neovision (CANAL+).

Krzysztof Rak – producent, scenarzysta., dramaturg. Ukończył Wydział Wiedzy o Teatrze, PWST im. A. Zelwerowicza w Warszawie. W latach 2005 – 2008 pierwszy Szef Produkcji Filmów Dokumentalnych w HBO CE, współautor koncepcji pasma filmów dokumentalnych BEZ CENZURY na antenie HBO w Polsce. Odpowiedzialny za produkcję, zakupy i promocję pasma. Producent kilkunastu pełnometrażowych filmów dokumentalnych, które otrzymały łącznie kilkadziesiąt nagród na festiwalach w Polsce i zagranicą. Współautor scenariusza filmu fabularnego „Ostatnia akcja“ w reż. Michała Rogalskiego. Autor scenariuszy do filmów fabularnych „Bogowie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego oraz „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, którego reżyserką jest Maria Sadowska. Laureat Festiwalu Filmowego w Gdyni w 2014 roku za najlepszy scenariusz oraz Orła 2014 w tej samej kategorii za scenariusz do „Bogów”. Współautor scenariusza spektaklu „G.E.N” w TR Warszawa w reżyserii Grzegorza Jarzyny.

Maciej Sobieszczański – scenarzysta i reżyser. Wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi oraz kierownik Programu Fabularnego STUDIO PRÓB w Szkole Wajdy. Jest autorem scenariusza „Prostej historii o miłości”, za którą reżyser Arkadiusz Jakubik otrzymał nagrodę Grand Prix w Konkursie Kina Niezależnego na festiwalu w Gdyni w 2010 roku. Jego pełnometrażowy debiut pt. „Performer” (wyreżyserowany razem z Łukaszem Rondudą) zdobył nagrodę Think-The Award na Berlinale 2015. Obecnie w fazie postprodukcji znajduje się jego kolejny film – „Zgoda” na podstawie scenariusza Małgorzaty Sobieszczańskiej (laureatki Script Pro 2012); film zdobył nagrodę First Look na festiwalu w Locarno w 2016 roku.

More News
  • 25 wrz 2020
  • 0
W piątek 25 września o godzinie 20.00, podczas gali zakończenia 13. festiwalu Mastercard OFF Camera, odbędzie się ogłoszenie nagród Script Pro 2020. Galę będzie można...
  • 17 lut 2020
  • 0
Ruszył SCRIPT PRO 2020 – najbardziej prestiżowy konkurs w Polsce na scenariusz pełnometrażowego filmu fabularnego. Z okazji jubileuszu otwieramy nową kategorię – dla scenariuszy produkcji...
  • 11 wrz 2021
  • 0
Bartosz Janiszewski i Michał Szcześniak za scenariusz filmu fabularnego „Grzesiuk. Król życia” oraz Iwona Rusek za scenariusz słuchowiska „Odessa-Krym-Odessa” laureatami nagród głównych w konkursie Script...