10. jubileuszowy konkurs scenariuszowy Script Pro 2020 rozstrzygnięty!
  • 25
  • 09
Laureaci Script Pro 2020

W piątek 25 września wieczorem odbyła się wirtualna gala wręczenia nagród na festiwalu Mastercard Off Camera, podczas której ogłoszone zostały nagrody w tegorocznym konkursie SCRIPT PRO. W finale znalazło się tak wiele interesujących prac, że jurorzy postanowili przyznać także nagrody dodatkowe.

Kategoria – pełnometrażowy film fabularny

Jury w składzie: Maciej Karpiński (SFP), Michał Komar (ZAiKS), Anna Waśniewska-Gill (TVN), Magdalena Łazarkiewicz (reżyserka), Grzegorz Łoszewski (scenarzysta).

Nagrodę Główną Stowarzyszenia Filmowców Polskich w wysokości 15 000 zł otrzymał Piotr Hadyna za scenariusz „Knebel”. Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Autorów ZAiKS jury przyznało dwójce autorów ex aequo – Natalii Ossowskiej za „Szmery” i  Michałowi A. Zielińskiemu za „Kos – western kościuszkowski”. Każde z nich otrzyma po 5000 zł.

„Zarysowała się interesująca, nowa i chyba nieoczekiwana tendencja do patrzenia w przeszłość jako zwierciadło teraźniejszości lub patrzenia na teraźniejszość w kontekście przeszłości, co dało bardzo ciekawe rezultaty” – mówił Maciej Karpiński,  przewodniczący Koła Scenarzystów SFP, podczas ogłaszania nagrody głównej w kategorii film.

„Autorom udało się poprzez te opowieści z dalekich czasów opowiedzieć emocjonalne historie na wskroś współczesne i uniwersalne w przesłaniu o wartościach ponadczasowych takich jak miłość, uczciwość czy lojalność” – mówiła Anna Waśniewska-Gill, szefowa zespołu fabularnego TVN, podsumowując obrady jury.

„W tych scenariuszach świat nabiera barwy, nabiera krwi, zdaje się czymś naprawdę żywym” – mówił z kolei Michał Komar, wiceprzewodniczący zarządu ZAiKS, w uzasadnieniu werdyktu.

Kategoria – słuchowisko

Jury w składzie: Jakub Barzak (Storytel), Janusz Kukuła (Teatr Polskiego Radia), Krzysztof Terej (producent).

Nagrodę Główną Storytel jury postanowiło przyznać dwójce autorów ex aequo Gabrieli Łazarkiewicz-Sieczko za scenariusz „Gram o wszystko” i Arkadiuszowi Pilchowi za scenariusz „Za wolność Waszą i Naszą”. Oboje otrzymają po 10 000 zł, a ich słuchowiska zostaną zrealizowane przez Storytel. Teatr Polskiego Radia, którego przedstawicielem w jury był Janusz Kukuła, postanowił przyznać swoje nagrody dodatkowe  w postaci realizacji słuchowiska – Ewie Małecki za „Myśli i uczucia dozwolone” oraz Markowi Prandocie za scenariusz  „Pokutnicy”.

„Wyróżnione słuchowiska są bardzo ciekawe w zestawie, ponieważ są skrajnie różne. Scenariusz pani Gabrieli to świetnie opowiedziana historia miłosna zaszczepiona w wątku fantastycznym. Natomiast pan Arkadiusz postanowił nas przenieść w czasy bitwy o Anglię, pokazać powojenne losy pilotów z dywizjonu 303 i to w formie musicalu, co rzadko się zdarza. Bardzo się cieszymy, że będziemy mogli je zrealizować” – mówił Marcin Zwierzchowski, project manager Storytel Original, ogłaszając zwycięzców w kategorii audio.

„Przeczytałem w życiu tysiące scenariuszy i wiem, że najważniejsze jest jedno proste pytanie, które musi padać po każdej stronie: „co będzie dalej?” Jeśli my je zadajemy, powtórzy je słuchacz. Jeśli nie? Szkoda czasu. Czytając nagrodzone scenariusze pytałem nieustannie. Dlatego jestem przekonany, że powstaną dzięki nim piękne utwory warte czasu słuchaczy. Mojego były warte na pewno” – Janusz Kukuła, dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia.

Autorzy wszystkich finałowych prac będą mogli skorzystać z konsultacji scenariuszowych w Szkole Wajdy.

Biogramy finalistów i streszczenia scenariuszy dostępne są na stronie https://scriptpro.pl/2020/09/25/juz-dzis-poznamy-laureatow-script-pro-2020/

Biogramy członków jury dostępne są na stronie https://scriptpro.pl/jury/.

—————————–

Głównym celem SCRIPT PRO jest wspieranie scenarzystów na początku kariery. Konkurs jest przeznaczony dla debiutantów oraz autorów, którzy mają w swoim dorobku nie więcej niż dwa zrealizowane scenariusze pełnometrażowego filmu fabularnego. W nowej kategorii konkursowej – AUDIO – oceniane były oryginalne scenariusze słuchowisk o długości 90 minut i słuchowisk dwuodcinkowych (2 x 45 min).

Organizatorzy: Wajda School, Festiwal Mastercard Off Camera.
Partnerzy: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Storytel.

Logo konkursu i dodatkowe materiały dostępne są do pobrania w zakładce Dla mediów.
Link do profilu na FB: https://www.facebook.com/KonkursScenariuszowySCRIPTPRO

More News
Jury Script Pro 2020
  • 30 Kwi 2020
  • 0
Kto wybierze najlepszy scenariusz 2020 roku? Poznajcie jury SCRIPT PRO 2020! Przedstawiamy członków jury 10. jubileuszowej edycji konkursu scenariuszowego SCRIPT PRO 2020, którzy oceniać będą...
  • 29 Mar 2016
  • 0
9 scenariuszy znalazło się w finale konkursu scenariuszowego Script Pro 2016. Finalistów wyłoniło jury pod przewodnictwem Anny Waśniewskiej-Gill. Laureatów poznamy 4 maja podczas festiwalu NETIA...
  • 17 Mar 2021
  • 0
Script Pro powraca w 2021 roku z nowymi nagrodami i partnerami. Podobnie jak w zeszłym roku czekamy na zgłoszenia scenariuszy w dwóch kategoriach: film fabularny...