Jurorzy

Jury SCRIPT PRO 2022

Jurorzy – kategoria FILM

Fot. Rafał Pacek

Agnieszka Smoczyńska

Reżyserka i scenarzystka. Absolwentka Wajda School (Dok Pro, Studio Prób, Ekran+). Jedna z najważniejszych reżyserek młodego pokolenia. Twórczyni głośnego filmu „Fuga” (projekt rozwijany w Szkole Wajdy, światowa premiera odbyła się na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2018 roku). Film zdobył 4 nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych i Polską Nagrodę Filmową Orzeł. Debiut reżyserki – „Córki Dancingu” – nagrodzony m.in. na Sundance (nagroda specjalna jury), odkrycie światowych festiwali, otworzył twórczyni drogę do międzynarodowej kariery. W Polsce film zdobył m.in. 2 nagrody na FPFF w Gdyni oraz Orła (Polska Nagroda Filmowa) w kategorii: Odkrycie roku. Współreżyserka pierwszego polskiego serialu na platformie Netflix – „1983”.

Grzegorz Stępniak

Dyrektor Programowy Mastercard OFF CAMERA; doktor nauk humanistycznych, autor książki „Sztuka życia inaczej” – poświęconej queerowym implikacjom dzieciństwa, dorosłości i starości w amerykańskim performansie i kinie niezależnym. Ukończył Wiedzę o Teatrze i Dramatologię UJ oraz dramaturgię w Instytucie Teatralnym. Studiował na Uniwersytecie w Pittsburghu, w School of Theatre, Film and Television na UCLA w Los Angeles oraz na University of Southern California. Trzykrotny stypendysta japońskiej Fundacji SYLFF i Ministra Szkolnictwa Wyższego. Publikował m.in. w: „Notatniku Teatralnym”, „Didaskaliach”, „Opcjach”, „Fragile”, „Dwutygodniku”, „Ha!Arcie”.Tłumaczy także filmy i teksty naukowe. Bywa również dramatopisarzem, dramaturgiem i aktorem.

Michał Komar, W. Druszcz/ J. Barcz

fot. W. Druszcz/ J. Barcz

Michał Komar

Scenarzysta, pisarz, publicysta, krytyk filmowy, profesor Collegium Civitas, twórca i współtwórca scenariuszy do takich filmów jak: „Szpital przemienienia” w reżyserii Edwarda Żebrowskiego i „Osobisty pamiętnik grzesznika” w reżyserii Wojciecha Hasa. Autor adaptacji do takich spektakli teatralnych jak: „Spiskowcy” w reżyserii Zygmunta Hübnera czy „Mefisto” w reżyserii Michała Ratyńskiego. Pełni funkcję wiceprzewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, był współpracownikiem Biura Literackiego PISF. Był związany z Teatrem Telewizji oraz czasopismami „Dialog”, „Miesięcznik Literacki”, „Szpilki” czy „Współczesność”. Autor wielu książek, m.in. „Piekło Conrada”, „Czarownice i inni”, „Zmęczenie”, „Prośba o dobrą śmierć”, „O obrotach losów i ciał” oraz „Trzy”.

Mateusz Pacewicz

Scenarzysta „Bożego ciała” nominowanego w 2020 roku do Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego, a także „Sali samobójców. Hejtera”, najlepszego międzynarodowego filmu festiwalu Tribeca. Laureat wielu nagród indywidualnych, w tym Nagrody za najlepszy scenariusz na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Orłów za najlepszy scenariusz i odkrycie roku. Mateusz został najmłodszym twórcą w historii nominowanym do Europejskiej Nagrody Filmowej za Najlepszy Scenariusz. Członek Amerykańskiej, Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej.

Aleksander Pietrzak

Reżyser i scenarzysta. Absolwent Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie fortepianu oraz Warszawskiej Szkoły Filmowej na Wydziale Reżyserii Filmowej. Jego dyplomowy film „Mocna kawa wcale nie jest taka zła” oraz krótki film „Ja i mój tata” (prod. Studio Munka) zdobyły ponad 20 nagród. W wieku 25 lat zadebiutował pełnometrażową czarną komedią „Juliusz”, która zakwalifikowała się do konkursu głównego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (najmłodszy reżyser w historii festiwalu). W telewizji zadebiutował, reżyserując 5 odcinków kultowego serialu TVN pt. „39.5”. Pracował na planach filmów: „Obywatel” J. Stuhra, „Most szpiegów” S. Spielberga, „Planeta Singli” M. Okorna, „Prawdziwe zbrodnie” A. Avranas, oraz przy serialach „Belfer”, czy „Pod Powierzchnią”. W 2021 do kin wszedł jego najnowszy komediodramat „Czarna Owca” (prod. TVN Discovery). Wykładowca pre-produkcji w Warszawskiej Szkole Filmowej i gospodarz audycji „Ciąg Dalszy Kinematografii” w Radiu Kampus.

Jurorzy – kategoria AUDIO

Janusz Kukuła, fot. E. Modestowicz

Janusz Kukuła

Reżyser radiowy, poeta, scenarzysta. Dyrektor – Główny Reżyser Teatru Polskiego Radia w latach 1992-2006 oraz 2009-obecnie. Laureat Prix Italia za reżyserię słuchowiska Andrzeja Mularczyka Cyrk odjechał, lwy zostały (1996). Wielokrotnie nagradzany na festiwalach twórczości radiowej, w tym na Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie. Reżyserował spektakle multimedialne w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego; scenarzysta i reżyser koncertu z okazji 75-lecia Polskiego Radia – „Radio Pamięć” (2000). Laureat Złotego Mikrofonu (2000) oraz nagrody Rady Programowej Polskiego Radia (2013).

Marcin Kardach

Marcin Kardach

Realizator dźwięku, sound designer i reżyser słuchowisk. Ukończył Reżyserię Dźwięku na UAM w Poznaniu. Od kilkunastu lat działa w branży, pracując przy udźwiękowieniu filmów, reklam i seriali. Na koncie ma również udźwiękowienie kilku animacji nominowanych Tomasza Bagińskiego. Od 4 lat związany ze Storytel, gdzie tworzy oryginalne produkcje słuchowiskowe takie jak „Przeminęło”, „Chłopi 2050”, „Random”, oraz we współpracy z Canal +, „Kruk. Słuchowisko”.

Małgorzata Semil

Absolwentka Wydziału Anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1966 r. pracuje w miesięczniku Dialog, 1995 – 2005 kierownik literacki w warszawskim Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hűbnera. Autorka przekładów ponad 100 sztuk pisarzy angielskich, amerykańskich, australijskich, irlandzkich, kanadyjskich, nowozelandzkich i afrykańskich, m.in. Edwarda Albee’ego („Trzy wysokie kobiety”), Neila Labute’a („Kształt rzeczy”), Doris Lessing („Na początku był dom”), Briana Friela („Tańce w Ballybeg”), Lee Halla („Zakochany Szekspir”), Christophera Hamptona („Opowieści Hollywoodu”), Martina McDonagha („Kaleka z Inishmaan”), Willy’ego Russella („Shirley Valentine”), Judith Thompson („Lew na ulicy”) oraz Caryl Churchill („Gdzieś daleko, Aby ci o tym donieść, Egzemplarz”). Jest członkiem rady redakcyjnej amerykańskiego kwartalnika THEATREFORUM i przewodnicząca Sekcji Autorów Dzieł Dramatycznych ZAiKS-u.

W składzie komisji selekcyjnej w 2022 roku znaleźli się:

w kategorii FILM:

Małgorzata Sobieszczańska (scenarzystka), Magda Sendecka (dziennikarka), Iwona Siekierzyńska (scenarzystka, reżyserka),

Michał Walczak (dramaturg, reżyser), Tomasz Jurkiewicz (scenarzysta, reżyser) i Andrzej Titkow (scenarzysta, reżyser);

w kategorii AUDIO:

Marta Rebzda (autorka słuchowisk, reportażystka radiowa i telewizyjna, Polskie Radio),

Marcin Zwierzchowski (Executive Producer, Storytel) i Filip Marczewski (scenarzysta, reżyser, Szkoła Wajdy).