Jurorzy

Jury SCRIPT PRO 2020

Jurorzy – kategoria FILM

Anna Waśniewska-Gill

Anna Waśniewska-Gill

Anna Waśniewska-Gill posiada kilkunastoletnie doświadczenie w branży filmowej. Studiowała film na Ryerson University w Toronto. Po kilkuletnim pobycie na Bałkanach zrealizowała film dokumentalny „Is Every Serba Radovan?” o zwolennikach Radovana Karadzicia. Współpracuje z Festiwalem Off Camera, współtworzyła program Ljubljana International Film Festival. Po powrocie do Polski produkowała seriale telewizyjne dla TVP. Obecnie, jako szef zespołu fabularnego, odpowiada za koprodukcje filmowe i development filmów fabularnych w TVN. Członek Rady Artystycznej „30 Minut” Studia Munka oraz Europejskiej Akademii Filmowej. Producent takich filmów jak: „Podatek od miłości”, „Całe szczęście”, „25 lat niewinności”.

Maciej Karpiński, fot. Borys Skrzyński, SFP

Fot. Borys Skrzyński, SFP

Maciej Karpiński

Maciej Karpiński – przewodniczący Koła Scenarzystów Stowarzyszenia Filmowców Polskich, scenarzysta, prozaik, dramaturg, eseista, tłumacz, autor książek o teatrze i filmie, wykładowca. Autor (lub współautor) scenariuszy do filmów Andrzeja Wajdy, Jerzego Domaradzkiego, Janusza Zaorskiego, Agnieszki Holland, Feliksa Falka, Janusza Kondratiuka, Izabelli Cywińskiej, Witolda Adamka, Volkera Schlöndorffa, Jana Kidawa-Błońskiego, Łukasza Palkowskiego.

Wieloletni kierownik literacki Studia Filmowego „Perspektywa” i Agencji Filmowej Telewizji Polskiej. W latach 1990-1994 wiceprezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, założyciel i prezes Gildii Polskich Scenarzystów Filmowych. Wieloletni (do roku 2005) dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W latach 2005-2010 pełnomocnik dyrektora PISF ds. międzynarodowych. Odznaczony Srebrnym Medalem „Gloria Artis – Zasłużony Kulturze”. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej oraz wiceprezydent Federacji Scenarzystów Europejskich.

Michał Komar, W. Druszcz/ J. Barcz

fot. W. Druszcz/ J. Barcz

Michał Komar

Scenarzysta, pisarz, publicysta, krytyk filmowy, profesor Collegium Civitas, twórca i współtwórca scenariuszy do takich filmów jak: „Szpital przemienienia” w reżyserii Edwarda Żebrowskiego i „Osobisty pamiętnik grzesznika” w reżyserii Wojciecha Hasa. Autor adaptacji do takich spektakli teatralnych jak: „Spiskowcy” w reżyserii Zygmunta Hübnera czy „Mefisto” w reżyserii Michała Ratyńskiego. Pełni funkcję wiceprzewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, był współpracownikiem Biura Literackiego PISF. Był związany z Teatrem Telewizji oraz czasopismami „Dialog”, „Miesięcznik Literacki”, „Szpilki” czy „Współczesność”. Autor wielu książek, m.in. „Piekło Conrada”, „Czarownice i inni”, „Zmęczenie”, „Prośba o dobrą śmierć”, „O obrotach losów i ciał” oraz „Trzy”.

Magdalena Łazarkiewicz

Fot. Rafał Guz

Magdalena Łazarkiewicz

Magdalena Łazarkiewicz studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim (1976). W latach 1977-1978 była kierownikiem literackim Teatru im. Jaracza w Olsztynie. W roku 1982 ukończyła Wydział Radia i Telewizji UŚ w Katowicach. W sezonie 2005/2006 dyrektor artystyczny Teatru Nowego PRAGA. Od roku 2006 wykładowca w Warszawskiej Szkole Filmowej. Od roku 1012 wykładowca w krakowskiej Akademii MULTI ART. Autorka filmów i seriali „Powrót”, „Nie-obecność”, „Głęboka woda”, „Ostatni dzwonek”. Członkini Polskiej Akademii Filmowej.

Grzegorz Łoszewski

Grzegorz Łoszewski

Scenarzysta m.in. „Komornika” w reżyserii Feliksa Falka, „Bez wstydu” w reżyserii Filipa Marczewskiego, „Nocy Świętego Mikołaja” w reżyserii Janusza Kondratiuka oraz „Wszystkich Świętych” w reżyserii Andrzeja Barańskiego. Ostatnie dwa tytuły powstały według jego oryginalnego pomysłu na cykl telewizyjny „Święta Polskie”. Filmy te i scenariusze zdobyły liczne nagrody w Polsce i poza jej granicami. W swoim dorobku ma również scenariusze i adaptacje dla Teatru Telewizji oraz seriale telewizyjne. Wykłada w PWSFTviT w Łodzi, GSF w Gdyni oraz w Wajda School. Wykładowca i script doctor na licznych filmowych warsztatach. Członek Polskiej Akademii Filmowej.

Jurorzy – kategoria AUDIO

Janusz Kukuła, fot. E. Modestowicz

Janusz Kukuła

Reżyser radiowy, poeta, scenarzysta. Dyrektor – Główny Reżyser Teatru Polskiego Radia w latach 1992-2006 oraz 2009-obecnie. Laureat Prix Italia za reżyserię słuchowiska Andrzeja Mularczyka Cyrk odjechał, lwy zostały (1996). Wielokrotnie nagradzany na festiwalach twórczości radiowej, w tym na Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie. Reżyserował spektakle multimedialne w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego; scenarzysta i reżyser koncertu z okazji 75-lecia Polskiego Radia – „Radio Pamięć” (2000). Laureat Złotego Mikrofonu (2000) oraz nagrody Rady Programowej Polskiego Radia (2013).

Jakub Barzak, Storytel

Jakub Barzak

Dyrektor marketingu w Storytel, gdzie jest odpowiedzialny za działania marketingowe w polskim oddziale firmy, tj. ATL, online (performance & social media), CRM, PR, eventy oraz działania niestandardowe. Wcześniej w Young & Rubicam jako business director odpowiadał za współpracę z Amazonem na kilku europejskich rynkach i w Microsofcie, gdzie jako digital lead nadzorował działania na rynkach CEE. W Saatchi & Saatchi IS jako account supervisior prowadził takie marki jak T-Mobile czy Canal+.

Krzysztof Terej

Krzysztof Terej

Współproducent filmu „Bogowie” i producent filmu „Sztuka Kochania. Historia Michaliny Wisłockiej.” Pracuje w Watchout Studio od 2012 roku. Odpowiedzialny za finansowanie projektów filmowych i new business. Wcześniej związany z agencją PR TBT i Wspólnicy, Aloha Productions, TVN Turbo i WB ELECTRONICS. Absolwent prawa na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

W składzie komisji selekcyjnej w 2020 roku znaleźli się:

w kategorii FILM:

Tomasz Jurkiewicz (scenarzysta, reżyser), Andrzej Titkow (scenarzysta, reżyser), Michał Walczak (dramaturg, reżyser), Iwona Siekierzyńska (scenarzystka, reżyserka), Piotr Subbotko (reżyser) i Małgorzata Sobieszczańska (scenarzystka);

w kategorii AUDIO:

Filip Marczewski (scenarzysta, reżyser), Marcin Zwierzchowski (Project Manager w Storytel) oraz Marta Rebzda (autorka słuchowisk, reportażystka radiowa i telewizyjna).