Jurorzy

Jury SCRIPT PRO 2019

Jerzy Kapuściński

Producent filmowy. Dyrektor artystyczny Studia Munka, działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). Przez lata związany z TVP, jako wieloletni szef redakcji artystycznej i kulturalnej TVP 2, współtworzył TVP Kultura. W latach 2011 – 2015 był dyrektorem TVP 2. W latach 2008-2011 dyrektor Studia Filmowego „Kadr”. Producent takich filmów jak.: Rewers, Sala Samobójców, Jesteś Bogiem czy Cicha Noc.

Bartosz Konopka

Reżyser nominowany do Oskara za dokument Królik po berlińsku, który był pokazywany na ponad 70 festiwalach, zdobył kilkanaście nagród i trafił do rozpowszechniania w 40 krajach. Autor wielokrotnie nagradzanych dokumentów (Ballada o kozie, Sztuka znikania, Nowa Warszawa, Droga do mistrzostwa) oraz fabuł (Krew Boga, Lęk Wysokości, Z łóżka powstałeś, Trójka do wzięcia). Ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz kurs fabularny STUDIO PRÓB, dokumentalny DOK PRO i międzynarodowy kurs reżyserski EKRAN+ w Szkole Wajdy. Członek Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej. Wykłada reżyserię na WRiTV, prowadzi warsztaty filmowe w wielu krajach.

Michał Komar

Scenarzysta, pisarz, publicysta, krytyk filmowy, profesor Collegium Civitas, twórca i współtwórca scenariuszy do takich filmów jak: Szpital przemienienia w reżyserii Edwarda Żebrowskiego i Osobisty pamiętnik grzesznika w reżyserii Wojciecha Hasa. Autor adaptacji do takich spektakli teatralnych jak: Spiskowcy w reżyserii Zygmunta Hübnera czy Mefisto w reżyserii Michała Ratyńskiego. Pełni funkcję wiceprzewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, był współpracownikiem Biura Literackiego PISF. Był związany z Teatrem Telewizji oraz czasopismami „Dialog”, „Miesięcznik Literacki”, „Szpilki” czy „Współczesność”. Autor wielu książek, m.in.: Piekło Conrada , Czarownice i inni, Zmęczenie, Prośba o dobrą śmierć, O obrotach losów i ciał oraz Trzy.

Grzegorz Łoszewski

Scenarzysta m.in.: Komornika w reżyserii Feliksa Falka, Bez wstydu w reżyserii Filipa Marczewskiego, Nocy Świętego Mikołaja w reżyserii Janusza Kondratiuka oraz Wszystkich Świętych w reżyserii Andrzeja Barańskiego. Ostatnie dwa tytuły powstały według jego oryginalnego pomysłu na cykl telewizyjny „Święta Polskie”. Filmy te i scenariusze zdobyły liczne nagrody w Polsce i poza jej granicami. W swoim dorobku ma również scenariusze i adaptacje dla Teatru telewizji oraz seriale telewizyjne. Wykłada w PWSFTviT w Łodzi, GSF w Gdyni oraz w Wajda School. Wykładowca i script doctor na licznych filmowych warsztatach. Członek Polskiej Akademii Filmowej.

Anna Waśniewska-Gill

Anna Waśniewska-Gill posiada kilkunastoletnie doświadczenie w branży filmowej. Studiowała film na Ryerson University w Toronto. Po kilkuletnim pobycie na Bałkanach zrealizowała film dokumentalny „Is Every Serba Radovan?” o zwolennikach Radovana Karadzicia. Współpracuje z Festiwalem Netia Off Camera, współtworzyła program Ljubljana International Film Festival. Po powrocie do Polski produkowała seriale telewizyjne dla TVP. Obecnie, jako szef zespołu fabularnego, odpowiada za koprodukcje filmowe i development filmów w TVN. Członek Rady Artystycznej „30 Minut” Studia Munka.

W składzie komisji selekcyjnej w 2019 roku znaleźli się: Karolina Mróz (producentka), Małgorzata Sobieszczańska (scenarzystka), Tomasz Jurkiewicz (scenarzysta, reżyser), Filip Marczewski (scenarzysta, reżyser) oraz Michał Walczak (dramaturg, reżyser).