Organizatorzy

SZKOŁA WAJDY | WAJDA STUDIO

Szkoła Wajdy powstała w Warszawie z inicjatywy Andrzeja Wajdy i Wojciecha Marczewskiego, którzy zaoferowali unikalne na skalę europejską programy łączące edukację z produkcją dla profesjonalistów filmowych. W 2011 roku, kontynuując misję Szkoły, Wajda i Marczewski powołali studio produkcyjne – Wajda Studio, które poszukuje interesujących projektów fabuł, dokumentów i krótkich metraży poruszających współczesne tematy. Stawia na współpracę międzynarodową i koprodukcje. Wyróżnia się opieką artystyczną najlepszych polskich i europejskich twórców oraz naciskiem na development. Oferuje script doctoring oraz produkcję krótkich fabuł i dokumentów w ramach programu 30 minut i Pierwszy Dokument. Wajda School & Studio prowadzą szereg programów poświęconych profesjonalnej edukacji filmowej w tym EKRAN+ Międzynarodowy Program dla Profesjonalistów Filmowych, Program Dokumentalny DOK PRO, Program Fabularny STUDIO PRÓB, Program Scenariuszowy SCRIPT i DEVELOPMENT KREATYWNY dla Producentów Filmowych. Wajda School prowadzi także program stworzony dla licealistów i studentów pierwszych lat studiów PRZEDSZKOLE FILMOWE, a także program internetowy ONLINE KAMERA. Szkoła razem z festiwalem Netia Off Camera współorganizuje konkurs SCRIPT PRO, kontynuację dobrze znanego konkursu Hartley-Merrill, którego głównym zadaniem jest wspieranie scenarzystów na początku kariery.

W dorobku Wajda Studio jest ponad 80 filmów dokumentalnych i fabularnych, ponad 200 etiud. Ponadto, pokazy i nagrody na największych festiwalach w tym na: Berlinale, San Sebastian, Karlowe Wary, Hot-Docs, IDFA i DOK Leipzig oraz nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej. Samo Studio (pod poprzednią nazwą: Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy) zostało dwa razy nagrodzone jako Najlepszy Producent Dokumentów i Krótkich Metraży na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2008r. i 2010 r. Wajda Studio jest m.in. koproducentem filmu „Chrzest” Marcina Wrony (premiera międzynarodowa MFF Toronto 2010), irlandzko-polskiego Filmu „Sanctuary“ w reżyserii Nory McGettigan. W roku 2013 Wajda Studio wyprodukowała dokument „Joanna” w reżyserii Anety Kopacz, który stał się jednym  z najczęściej nagradzanych polskich dokumentów ostatnich lat i otrzymał nominację do Oskara w kategorii „Najlepszy Dokument Krótkometrażowy”.  W 2015 roku premierę miała najnowsza produkcja Wajda Studio „Performer“ w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego  i Łukasza Rondudy nagrodzona statuetką THINK: FILM AWARD na 65. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

FUNDACJA OFF CAMERA

– organizator Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego OFF Camera

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego OFF CAMERA to jedna z największych tego typu imprez w Europie. Rekordowo wysokie nagrody i promocja kina niezależnego wyróżniają imprezę na mapie festiwalowej na całym świecie. W ramach filmowej majówki w Krakowie publiczność z całego świata koncentruje się na kinie niezależnym, odważnym zarówno treściowo i formalnie oraz takim, które stawia na wartko opowiedziane, fascynujące historie. Najważniejszą częścią festiwalu jest Konkurs Główny „Wytyczanie Drogi”, w którym dziesięć pierwszych lub drugich filmów z całego świata rywalizuje o Krakowską Nagrodę Filmową  – sto tysięcy dolarów, przyznawaną przez międzynarodowe Jury. Ważny jest również Konkurs Polskich Filmów Fabularnych z Nagrodą Kulczyk Foundation. OFF CAMERA to Impreza przyciąga najbardziej gorąca nazwiska ze świata filmu i serialu. Towarzyszy jej konwent SerialCon, a także specjalna strefa wydarzeń branżowych Off Camera Pro Industry. www.offcamera.pl